Procházka po stopách Věry Kohnové a autorské čtení
v Plzni 25. 6. 2023
V neděli 25. června se devět zájemců vydalo na několikahodinovou výpravu po stopách Věry Kohnové a jejího deníku. Začátek akce byl ve 14 hodin u pamětní desky na rohu Koperníkovy a Nerudovy ulice, závěr v Domě šámese u Staré synagogy. Na dvouhodinovou vycházku plzeňskými ulicemi vedenou Jiřím Sankotem navázalo autorské čtení Jany Poncarové. Na účastníky čekala v Domě šámese výborná bábovka upečená Leou Kreisingerovou ze Židovské obce Plzeň.
Beseda o rodině Kohnových a deníku Věry Kohnové v Týně nad Vltavou 11. 5. 2023
Dne 11. května 2023 se od 18 hodin v Sokolovně v Týně nad Vltavou konala beseda s Jiřím Sankotem. V rámci besedy se uskutečnila také přednáška o historii rodiny Kohnových z Týna nad Vltavou a nedalekého Neznašova. Na přednášku navázalo představení rodiny, kamarádů a deníku Věry Kohnové.
Představení knihy v Maiselově synagoze v Praze 20. 4. 2023
Dne 20. dubna 2023 od 19 hodin se v Maiselově synagoze v Praze uskutečnilo představení knihy Deník Věrky Kohnové. Akci pořádalo Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s Albatrosmedia. Představení knihy bylo doprovázeno vystoupením pěveckého sboru Lauderových škol v Praze. Děti přednesly zhudebněné verše, které skládaly židovské děti během věznění v Terezíně. Během akce bylo možné spatřit restaurovaný originál deníku Věry Kohnové.
Beseda v kapli Jednoty bratrské v Dobřívě 6. 4. 2023
Věrčin příběh jsme představili také v Dobřívě, kde deník přečkal válku u Marie Kalivodové, pratety spisovatelky Jany Poncarové. K tématu se vyjádřili Jana Poncarová, její teta Jana Hůlková a Jiří Sankot. Besedy se zúčastnil duchovní Jednoty bratrské Richard Kraus, starosta Dobříva Jiří Ondřejíček a místostarostka Věra Peterková.
Beseda na Filozofické fakultě ZČU v Plzni 9. 3. 2023
Dne 9. března 2023 proběhla prezentace příběhu Věrky Kohnové a jejího deníku na Katedře historických věd FF ZČU. Byla zde zároveň představena nová kniha “Deník Věrky Kohnové.” Besedu profesionálně uváděla studentka Lucie Plecitá.
Slavnostní uvedení knihy Deník Věrky Kohnové 8. 3. 2023
Dne 8. března 2023 v 17 hodin proběhlo ve Staré synagoze v Plzni a v sousedním Domě šámese slavnostní uvedení knihy Deník Věrky Kohnové. Vedle obou autorů, Jany Poncarové a Jiřího Sankota, se akce účastnily kmotry Jana Hůlková z Dobříva a Jana Šplíchalová ze Židovského muzea v Praze. Třetí z kmotrů, ministr kultury Martin Baxa se omluvil a pozdravil účastníky akce prostřednictvím dopisu. Uvedení knihy organizovalo nakladatelství Motto společně se Židovskou obcí Plzeň. Židovskou obec zastupovala Lea Kreisingerová a za vydavatelství Motto se účastnily Lenka Křížová a Tereza Čandová. Po představení knihy ve Staré synagoze následovaly zapálení svíček u kamene Věry Kohnové v Zahradě vzpomínek (bývalá Pomocná synagoga) a společenský večer s autogramiádou v Domě šámese. Autorem fotografií je Dimitrij Vegelin.
Vydání knihy Deník Věrky Kohnové
Dne 22. února 2023 vyšla v nakladatelství Motto kniha Deník Věrky Kohnové. Již několik týdnů před tímto datem se objevily upoutávky na novou knihu. Představujeme vám nejrůznější plakáty, reklamy, upoutávky a ukázky z knihkupectví a výkladních skříní.
Reportáž České televize o Věrce
V neděli 22. ledna 2023 tomu bylo 81 let od okamžiku, kdy Věrka Kohnová a její sestřenice Edita s rodinami odešly se svými rodinami na plzeňské nákladové nádraží a odjely do Terezína. Poslední tři dny a dvě noci před odjezdem prožily obě rodiny společně s tisícovkou dalších transportovaných na shromaždišti – v plzeňské Sokolovně. Při příležitosti 81. výročí odjezdu Kohnových na smrt natáčela redaktorka České televize Daniela Tunklová s autory nově vydávané knihy Deník Věrky Kohnové Janou Poncarovou a Jiřím Sankotem reportáž o tehdejších událostech. Své svědectví v reportáži podala paní Jana Hůlková, teta Jany Poncarové. Paní Hůlková počátkem šedesátých let v knihovně svých adoptivních rodičů objevila Věrčin deníček, a stala se tak jeho objevitelkou. Natáčení reportáže probíhalo uvnitř Sokolovny, před pamětní deskou Věrky Kohnové v Nerudově ulici a v kavárně plzeňské hotelu Continental.
Víkendové procházky po stopách Věrky a její rodiny
V sobotu 12. března a v neděli 13. března 2022 odpoledne měli ti, kdo finančně přispěli na pamětní desku pro Věrku Kohnovou, možnost vybrat si jednu ze svých odměn – komentovanou procházku s historikem Jiřím Sankotem po stopách Věry, její rodiny a kamarádů. Zájemců se za oba dny sešlo celkem čtrnáct. Nejčastěji se jednalo o místní příznivce z Plzně, Rokycan a okolí, avšak přivítali jsme i jednoho hosta z Čáslavi. Tento náš podporovatel přijel v neděli kvůli Věrce do Plzně v krátké době již po druhé – před deseti dny se totiž zúčastnil odhalení pamětní desky. Sobotní vycházku zpestřil svým vyprávěním historik a archivář Miroslav Eisenhammer, který se mimo jiné dlouhodobě zabývá historií plzeňského Junáka. Více informací o finanční sbírce na HitHit a víkendových procházkách najdete zde.
Odhalení pamětní desky Věry Kohnové 3. 3. 2022
Ve čtvrtek 3. března 2022 v 17 hodin byla na domě č. p. 1146/43 na rohu plzeňské Koperníkovy a Nerudovy ulice odhalena Věrce Kohnové pamětní deska. Slavnost moderovala spisovatelka Jana Poncarová. Akce se mimo jiné zúčastnili pan Zdeněk Susa, který v roce 2006 poprvé vydal deník dvanáctileté dívky knižně, a paní Jana Šplíchalová, která k prvnímu vydání v archivech dohledala potřebné informace o Věrčině rodině a kamarádech. Desku odhalila paní Jana Hůlková, která jako dvanáctiletá originál deníku objevila v knihovně svých rodičů. Při akci promluvili ministr kultury Mgr. Martin Baxa a představitelé města Plzeň a Úřadu městského obvodu Plzeň-3. Město Plzeň i centrální plzeňský obvod pamětní desku významně finančně podpořili. Zdroje fotografií: Jiří Sankot, Pavla Shorná, Veronika M. Rybová, Ministerstvo kultury, Plzeňský deník, Plzeň.cz.
Instalace pamětní desky Věry Kohnové 1. 3. 2022
V úterý 1. března 2022 v dopoledních hodinách byla na domě v plzeňské Koperníkově ulici č. p. 1146/43 umístěna pamětní deska Věry Kohnové. Autorem uměleckého návrhu je výtvarník Jan Wolfchen Vlček a desku vyrobil Umělecko-modelářský ateliér Matějka Plzeň. Zdroj fotografií: Jana Poncarová, Jiří Sankot
Beseda o Věrce Kohnové na ŽO v Plzni 16. 2. 2022
Ve středu 16. února 2022 od 18 hodin se v domě šámesena židovské obci v plzeňských Smetanových sadech uskutečnila v rámci projektu “Navzdory osudu” beseda o Věrce Kohnové. Z této akce existuje pouze jedna fotografie Jany Poncarové a Jiřího Sankota pořízená v informačním centru židovské obce. Zdroj fotografie: Lukáš Paleček.
Vzpomínkový večer “Věrka nepřijde” 8. 10. 2021
V pátek 8. října 2021 proběhla v Ateliéru Plzeň v plzeňské Jagellonské ulici beseda “Věrka nepřijde”. Datum nebylo vybráno náhodně – podle dnes platného kalendáře má Věra 8. října svátek. S nápadem uspořádat akci a pomoci tak propagaci Věrčina příběhu a podpořit vybrání finančních prostředků na pamětní desku přišly redaktorka České televize Daniela Tunklová a majitelka ateliéru Petra Horáková. Akce se přes začínající šábes zúčastnil předseda plzeňské židovské obce pan Jiří Löwy. Zdroje fotografií: Jiří Sankot, Daniela Tunklová.
Kde můžete zavzpomínat na Věrku a její rodinu
Jména Věry a její rodiny najdeme dnes napsaná na několika místech. V Pinkasově synagoze v Praze se mezi téměř 80.000 dalších jmen českých a moravských obětí holocaustu nachází také jména Věrky, její sestry Hanky, sestřenice Edity a vůbec všech blízkých příbuzných žijících v Plzni a v Týně nad Vltavou. V plzeňské Zahradě vzpomínek založené v bývalé pomocné synagoze ve Smetanových sadech je také možné mezi přibližně 2.500 jmen dohledat jména Věrky, její sestry Hanky a sestřenice Edity, Věrčiných rodičů Melanie a Otakara, Editiných rodičů Elly a Rudolfa a Editina bratrance Hanuše. Před domem v plzeňské Koperníkově ulici č. p. 1146/43 najdeme kameny zmizelých Věry, Hanky a jejich rodičů. Směrem do Nerudovy ulice je na stejném domě umístěna Věrčina pamětní deska. Na židovském hřbitově v Plzni na Rokycanské třídě si můžete prohlédnout hrob Věrčiných prarodičů Otýlie a Davida Langerových. Více o jednotlivých jménech se dozvíte v prezentaci a článcích na stránce “Věrčin příběh”.