Věrčin příběh

Příběh Věrky, její rodiny, přátel, spolužáků a deníčku

Prezentace představuje na základě nejnovějších informací celý příběh Věrky Kohnové, její rodiny a okolností, za kterých vznikal deník. Prezentace vznikla v únoru 2022 pro přednášku Jany Poncarové a Jiřího Sankota o Věře a jejím deníku, pořádanou Židovskou obcí v Plzni v rámci připomínky 80. výročí deportace plzeňských židů do koncentračního tábora v Terezíně. Přednáška se konala v Domě šámese ŽNO.

Prezentace ke stažení

Záznam přednášky 16. 2. 2022

Povídání o Věrce Kohnové v podcastu “Plzeňský historik”

Část rozhovoru studentů Západočeské univerzity Aleše Kotvy a Martina Plechatého s Jiřím Sankotem v podcastu natočeném 1. června 2022 v rámci projektu “Plzeňský historik” věnující se osudu Věrky Kohnové a jejího deníku. “Plzeňský historik” je novým společným projektem studentů pedagogické a filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni spuštěným v závěru roku 2021. Od listopadu 2021 do července 2021 bylo natočeno sedmnáct rozhovorů (mj. prof. Jan Kumpera, prof. Jan Pirk, Martin Ručinský, Jáchym Topol a Lucie Vondráčková), sedm epizod vyprávění Dr. Romana Kodeta, Ph.D. o Japonsku a tři podcasty analýz historických událostí “U hranatého stolu”.

Vyprávění věnované Věrce a jejímu deníku k poslechu a ke stažení (délka 17:23 min):

Příběh Věrky Kohnové na stránkách časopisu Barbar

V rámci propagace Věrky a jejího příběhu publikovala Jana Poncarová v prosinci 2021 článek na stránkách časopisu Barbar. Relativně nový časopis se prezentuje jako “první jihočeský lifestylový měsíčník” a nabízí v každém čísle řadu zajímavých příběhů. Autorka článku “Jak ráda bych tak zůstala” seznamuje čtenáře s Věrou, její rodinou, sestřenicí Editou nebo omezeními a změnami, které se před transportem odrazily v jejím deníku. Vůbec nevadí, že nejde o příběh z jižních Čech… i když vlastně tak trochu ano. V neposlední řadě Jana Poncarová zmiňuje, že od září 2019 připomínají památku rodiny Kohnovy před jejím domem v Koperníkově ulici čtyři Stolpersteiny neboli Kameny zmizelých.

Článek ke stažení (Barbar, Jana Poncarová, prosinec 2021)

Přečtěte si o Věrce Kohnové na české Wikipedii

Stránka o Věře Kohnové na české Wikipedii byla založena 18. července 2018. V té době již heslo existovalo na anglické, německé a španělské Wikipedii. Jako první byla v únoru 2007 zřízena anglická verze. Německá stránka vznikla zásluhou wikipedisty Markuse Schnitzlera v březnu 2007 překladem anglického článku. Španělský článek je na Wikipedii od dubna 2009. V červnu 2020 byla založena stránka Věry Kohnové na francouzské Wikipedii a v květnu 2021 následoval článek na izraelské Wikipedii. České čtenáře může těšit, že mají k dispozici podrobný a pravidelně aktualizovaný text, který si Věra a její příběh zaslouží. Tento článek je koncipován jako shrnutí poznatků o osudech Věry Kohnové.

Příběh, který získal zvláštní ocenění v soutěži Jom ha-šoa

Roku 2016 vytvořila studentka III. ročníku Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Plzeň Kamila Pokorná interaktivní knihu nazvanou “Věra Kohnová č. 519”. Za tuto práci obdržela ve III. ročníku soutěže Jom ha-šoa pořádané Institutem Terezínské iniciativy zvláštní ocenění.

Náhled studentské práce ke stažení (2016)

Příběh Věrky Kohnové v časopisu Živá historie

Poprvé od vydání knihy byl příběh Věrky Kohnové, její rodiny a deníku publikován v březnu 2014 na stránkách časopisu Živá historie. Zvláštností tohoto časopisu jsou samostatné přílohy v podobě faksimilí různých historických dokumentů. Redakce původně zvažovala, že by v čísle vydaném k 75. výročí nacistické okupace byla touto zvláštní přílohou právě část Věrčina deníku. Nakonec záměr realizován nebyl a v časopise vyšel pouze článek Jiřího Sankota “Už jsme tu jenom zítra” doplněný dostupnými fotografiemi a dvěma ukázkami z Věrčina deníku.

Článek ke stažení (Živá historie, Jiří Sankot, březen 2014)

Příběh domu, ve kterém vznikl Věrčin deník

Nejstarší zpracování příběhu Věrčina deníku publikované roku 2013 v knize Příběhy Plzeňských domů II. nejenže čtenáře seznámí s historií domu v plzeňské Koperníkově ulici č. p. 1146/43, kde Kohnovi před transportem žili, s příběhy rodiny Kohnovy a Věrčina deníku, ale také s “vedlejšími” příběhy, které jsou pomíjeny jako méně podstatné. Víte například, co se po transportu stalo s bytem rodiny Kohnovy?

Příběh ke stažení (autor Jiří Sankot, kniha Příběhy plzeňských domů II, nakladatelství Starý most, 2013)

Nejstarší představení Věry Kohnové a jejího deníku

V roce 2006 vydali nakladatel MUDr. Zdeněk Susa a kněz Miroslav Matouš knižně deník Věrky Kohnové. Při té příležitosti pan Susa deník poprvé představil veřejnosti – rozhlasovým posluchačům stanice Český rozhlas Vltava. Pan Susa je nejen lékařem a nakladatelem, ale také vysokoškolským učitelem, evangelickým kazatelem, cestovatelem a spisovatelem. Nakladatelství Zdeněk Susa vzniklo v roce 1994. Za prvních dvanáct let své existence, do roku 2006, kdy vyšel deník Věry Kohnové, vydalo na čtyřicet titulů. Tehdy devětapadesátiletého pana Zdeňka Susu zpovídala dne 2. listopadu 2006 na rádiových vlnách stanice Vltava redaktorka a rozhlasová dramaturgyně Vladimíra Bezdíčková.

Český rozhlas Vltava, 2. 11. 2006, redaktorka Vladimíra Bezdíčková