Fotografie

Víkendové procházky po stopách Věrky a její rodiny

V sobotu 12. března a v neděli 13. března 2022 odpoledne měli ti, kdo finančně přispěli na pamětní desku pro Věrku Kohnovou, možnost vybrat si jednu ze svých odměn – komentovanou procházku s historikem Jiřím Sankotem po stopách Věry, její rodiny a kamarádů. Zájemců se za oba dny sešlo celkem čtrnáct. Nejčastěji se jednalo o místní příznivce z Plzně, Rokycan a okolí, avšak přivítali jsme i jednoho hosta z Čáslavi. Tento náš podporovatel přijel v neděli kvůli Věrce do Plzně v krátké době již po druhé – před deseti dny se totiž zúčastnil odhalení pamětní desky. Sobotní vycházku zpestřil svým vyprávěním historik a archivář Miroslav Eisenhammer, který se mimo jiné dlouhodobě zabývá historií plzeňského Junáka. Více informací o finanční sbírce na HitHit a víkendových procházkách najdete zde.

Účastnící sobotní vycházky
Pro prohlížení a stahování fotografií v plné velikosti klikněte na libovolný snímek.

Odhalení pamětní desky Věry Kohnové 3. 3. 2022

Ve čtvrtek 3. března 2022 v 17 hodin byla na domě č. p. 1146/43 na rohu plzeňské Koperníkovy a Nerudovy ulice odhalena Věrce Kohnové pamětní deska. Slavnost moderovala spisovatelka Jana Poncarová. Akce se mimo jiné zúčastnili pan Zdeněk Susa, který v roce 2006 poprvé vydal deník dvanáctileté dívky knižně, a paní Jana Šplíchalová, která k prvnímu vydání v archivech dohledala potřebné informace o Věrčině rodině a kamarádech. Desku odhalila paní Jana Hůlková, která jako dvanáctiletá originál deníku objevila v knihovně svých rodičů. Při akci promluvili ministr kultury Mgr. Martin Baxa a představitelé města Plzeň a Úřadu městského obvodu Plzeň-3. Město Plzeň i centrální plzeňský obvod pamětní desku významně finančně podpořili. Zdroje fotografií: Jiří Sankot, Pavla Shorná, Veronika M. Rybová, Ministerstvo kultury, Plzeňský deník, Plzeň.cz.

Odhalení pamětní desky 3. 3. 2022
Pro prohlížení a stahování fotografií v plné velikosti klikněte na libovolný snímek.

Instalace pamětní desky Věry Kohnové 1. 3. 2022

V úterý 1. března 2022 v dopoledních hodinách byla na domě v plzeňské Koperníkově ulici č. p. 1146/43 umístěna pamětní deska Věry Kohnové. Autorem uměleckého návrhu je výtvarník Jan Wolfchen Vlček a desku vyrobil Umělecko-modelářský ateliér Matějka Plzeň. Zdroj fotografií: Jana Poncarová, Jiří Sankot

WhatsApp Image 2022-03-01 at 12.49.14
Pro prohlížení a stahování fotografií v plné velikosti klikněte na libovolný snímek.

Beseda o Věrce Kohnové na ŽO v Plzni 16. 2. 2022

Ve středu 16. února 2022 od 18 hodin se v domě šámesena židovské obci v plzeňských Smetanových sadech uskutečnila v rámci projektu “Navzdory osudu” beseda o Věrce Kohnové. Z této akce existuje pouze jedna fotografie Jany Poncarové a Jiřího Sankota pořízená v informačním centru židovské obce. Zdroj fotografie: Lukáš Paleček.

Beseda o Věrce

Vzpomínkový večer “Věrka nepřijde” 8. 10. 2021

V pátek 8. října 2021 proběhla v Ateliéru Plzeň v plzeňské Jagellonské ulici beseda “Věrka nepřijde”. Datum nebylo vybráno náhodně – podle dnes platného kalendáře má Věra 8. října svátek. S nápadem uspořádat akci a pomoci tak propagaci Věrčina příběhu a podpořit vybrání finančních prostředků na pamětní desku přišly redaktorka České televize Daniela Tunklová a majitelka ateliéru Petra Horáková. Akce se přes začínající šábes zúčastnil předseda plzeňské židovské obce pan Jiří Löwy. Zdroje fotografií: Jiří Sankot, Daniela Tunklová.

_DSC9324
Pro prohlížení a stahování fotografií v plné velikosti klikněte na libovolný snímek.

Kde můžete zavzpomínat na Věrku a její rodinu

Jména Věry a její rodiny najdeme dnes napsaná na několika místech. V Pinkasově synagoze v Praze se mezi téměř 80.000 dalších jmen českých a moravských obětí holocaustu nachází také jména Věrky, její sestry Hanky, sestřenice Edity a vůbec všech blízkých příbuzných žijících v Plzni a v Týně nad Vltavou. V plzeňské Zahradě vzpomínek založené v bývalé pomocné synagoze ve Smetanových sadech je také možné mezi přibližně 2.500 jmen dohledat jména Věrky, její sestry Hanky a sestřenice Edity, Věrčiných rodičů Melanie a Otakara, Editiných rodičů Elly a Rudolfa a Editina bratrance Hanuše. Před domem v plzeňské Koperníkově ulici č. p. 1146/43 najdeme kameny zmizelých Věry, Hanky a jejich rodičů. Směrem do Nerudovy ulice je na stejném domě umístěna Věrčina pamětní deska. Na židovském hřbitově v Plzni na Rokycanské třídě si můžete prohlédnout hrob Věrčiných prarodičů Otýlie a Davida Langerových. Více o jednotlivých jménech se dozvíte v prezentaci a článcích na stránce “Věrčin příběh”.

Pinkasova synagoga v Praze
Pro prohlížení a stahování fotografií v plné velikosti klikněte na libovolný snímek.