Víkendové procházky po Věrčiných stopách

Sobotní vycházka s dárci, kteří finančně přispěli na desku pro Věrku Kohnovou.
Nedělní vycházka s dárci, kteří finančně přispěli na desku pro Věrku Kohnovou.

V září a říjnu 2021 v rámci kampaně HitHit finančně podpořili vznik pamětní desky pro židovskou dívku Věrku Kohnovou. Celkový počet těch, díky kterým se nakonec podařilo vybrat téměř 80.000,- Kč, se vyšplhal na neuvěřitelných sto dvacet. Příspěvky přicházely z celé republiky. Díky finančním darům mohla být pamětní deska dne 3. března 2022 odhalena. Někteří přispěvatelé poslali peníze anonymně, jména všech ostatních najdete zde.

V sobotu 12. března a v neděli 13. března měli dárci možnost vybrat si jednu ze svých odměn – komentovanou procházku s historikem Jiřím Sankotem po stopách Věrky Kohnové. Dobrodinců se za oba dny sešlo celkem čtrnáct. Nejčastěji se jednalo o místní příznivce z Plzně, Rokycan a okolí, avšak přivítali jsme i jednoho hosta z Čáslavi. Tento náš podporovatel přijel kvůli Věrce do Plzně v krátké době již po druhé – před deseti dny se totiž zúčastnil také odhalení pamětní desky.

První, sobotní vycházku zpestřil svým vyprávěním historik a archivář Miroslav Eisenhammer, který je zároveň archivářem plzeňského Junáka. Původně dorazil jako jeden z přispěvatelů. Protože ale v plzeňském příběhu Věrky Kohnové vystupuje celá řada předválečných skautů židovského vyznání, byla by škoda nevyužít Mirkovy hluboké znalosti osudů jednotlivých hrdinů.

V sobotu i v neděli jsme se sešli u pamětní desky na rohu Koperníkovy a Nerudovy ulice. Vycházka trvala přibližně dvě hodiny. Kolem železniční zastávky Plzeň-Jižní Předměstí jsme se z Koperníkovy ulice vypravili k bývalému Masarykovu čsl. státnímu reálnému gymnasiu na Klatovské třídě. Sem chodila do školy Věrčina sestra Hanka. Přes Chodské a Masarykovo náměstí vedly naše kroky na Americkou třídu, kde jsme měli hned několik zastávek. Vycházky byly v obou případech zakončeny v Riegrově ulici.

Ještě jednou všem dárcům děkujeme. Snímky z obou vycházek v plném rozlišení si můžete prohlédnout a případně i stáhnout ve fotogalerii Flickr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.